Pamätáte si na tie motivačné videá s Arnoldom Schwarzeneggerom alebo Silvestrom Stallone o tom, ako tvrdo treba makať? Že čím tvrdšie makáte, tým skôr dosiahnete tú vytúženú stanicu, ten cieľ, po ktorom ste toľké roky bažili?

Pre kulturistov to možno platí, ale my ostatní máme aj iné spôsoby, ako sa „lepšie“ dostať tam, kam sa chceme dostať. Šikovnejšie. Efektívnejšie.

Ak chcete žiť naplno z príjmu z freelancingu, určite je dobré zamyslieť sa, ako by ste mohli čo najefektívnejšie využiť svoje pracovné hodiny.

Ak nechcete venovať svojej práci všetok čas (hoci sa to bude zrejme občas stávať), mali by ste si nájsť „triky“, ktoré vám pomôžu spraviť to isté množstvo práce za menej času.

Zhrnuli sme pre vás niekoľko základných zásad, ktoré by mohli pomôcť bez ohľadu na to, či ste grafik alebo programátor. Tak poďme rovno na ne:

1. Organizácia

Máte presný prehľad o tom, koľko práce vás čaká dnes, zajtra a pozajtra? Čo musí byť hotové do budúcej stredy, inak budete platiť penále?

Väčšina ľudí ho nemá. Avšak ak ste na voľnej nohe, je to nielen výhodné, ale priam to hraničí s nevyhnutnosťou. Vaša práca je častokrát pre klientov veľmi dôležitá, lebo na jej základe fungujú ich biznisy.

Ak sa napríklad oneskoríte s dodaním stránky, môže to znamenať premeškanie príležitostí, alebo zvýšenie nákladov malého e-shopu – a môže to byť smrteľné. 

Naopak, vďaka dobre zorganizovanému času môžete ušetriť drahocenné minúty, ktoré môžete tráviť oveľa lepšie – a vaši klienti budú spokojní.

Tip:

- Pre lepšiu organizáciu práce na vašich projektoch je výborný (a bezplatný) nástroj je napríklad Trello.

 

 

2. Klop-klop, kto je tam? Prokrastinácia!

Ách, zlaté dobré časy, keď ste na vyrušenie od práce museli ísť za kolegami na kávu, alebo vytiahnuť spod stola noviny. A keď ste sa zaťali, tak ste ich jednoducho nevytiahli. 

Dnes to už také jednoduché nie je – naše „noviny“ s malým bielym F na modrom pozadí sa o pozornosť prihlásia sami... a vyrušenie je tak vždy na dosah ruky. So všetkými tými notifikáciami na počítači, mobile či na vašom zápästí je oveľa ťažšie zamerať sa na jednu činnosť a držať sa jej dovtedy, pokým mozog sám nevypne.

Tieto vyrušenia častokrát pretŕhajú niť inšpirácie a sústredenia – takže práca trvá oveľa dlhšie, ako by nevyhnutne musela.

Skúste pri práci na ďalšej zákazke vypnúť notifikácie Messengeru, zatvoriť okno s Facebookom a zamerať sa len na prácu. Uvidíte, koľko času si ušetríte (a potom ho môžete stráviť pozeraním všetkých zábavných videí, čo vám ušli za posledných pár hodín).

Tip:

- Môžete skúsiť aj drobnú pomôcku Stayfocusd – rozšírenie do Google Chrome. V nej si len zadáte stránky, ktoré Vás môžu od práce odlákať a Stayfocusd vám prístup na ne dočasne zablokuje.

- Tež vám môže pomôcť nástroj Todoist, ktorý vám umožní tvoriť a spravovať zoznamy vašich úloh. Dôležité však je, že vás mobilná aplikácia (prípadne email) upozornia na blížiaci sa deadline každej dôležitej úlohy.  

 

3. Naplánujte si prestávky

Ak práve nie ste v „pracovnom švungu“ (ak ste to niekedy zažili, viete, o čom hovorím), váš mozog potrebuje z času na čas vypnúť. Je to prirodzené.

Preto si nechajte vo svojom pracovnom rozvrhu čas aj na tento oddych... a strávte ho inak. Ak pri svojej práci celý čas sedíte za počítačom, vyjdite na čerstvý vzduch. Prejdite sa. Zacvičte si. Urobí vám to dobre.

Alebo sa venujte inej, diametrálne odlišnej činnosti od vašej práce. Zdravie by malo byť vždy na prvom mieste a prestávky vám určite k tomu dopomôžu.

Podobne aj Nikola Tesla hľadal novú inšpiráciu pri dlhých prechádzkach na čerstvom vzduchu.

 

  

4. Dajte si pozor na financie 

Tento bod vám nemusí ušetriť čas, ale zaručene vám ušetrí nervy a stres. 

Na začiatku každého projektu začnite s čistým papierom. Píšte si naň všetko – hodiny práce, čas strávený cestovaním, náklady (pracovné aj životné). Pomôže vám to dobre si nastaviť hodinovú taxu, či naceniť projekt tak, aby ste nakoniec neprerobili.

Taktiež by malo byť pre vás dobrým zvykom robenie „bilancie“ – teda sledovanie nákladov a príjmov za mesiac. A to platí, aj keď robíte prácu na voľnej nohe popri zamestnaní. Môžete totiž potom ľahko zistiť, kedy sa dostanete do momentu, že vás dokáže vaša „bokovka“ uživiť – a môžete sa vzdať práce na plný úväzok.

 

5. Nebojte sa povedať nie

Tento bod je úzko spätý s predošlým bodom.

Ak viete, koľko peňazí musíte mesačne zarobiť, máte jednu výhodu – musíte si vyberať dobré zadania. Ak totiž budete strácať čas prácou na slabo zaplatených zadaniach, či takých, kde sa hocikedy vyskytnú problémy a hrozí naťahovanie projektu, jednoducho nevydržíte.

Preto je lepšie niekedy povedať „nie“ zlému projektu a namiesto neho si nájsť inú prácu. Váš čas sú doslova a do písmena vaše peniaze.

 

Poznáte aj vy nejaké triky, ako pracovať efektívnejšie? Ako si ušetriť čas a starosti? Podeľte sa s nami v komentároch a na sociálnych sieťach.