Hľadáte človeka, ktorý by vám pomohol s vaším projektom? Potrebujete doprogramovať časť webu, napísať popisky do e-shopu alebo vytvoriť vizuálnu identitu? Žiadny problém. Na stránke Hlavičky.sk už nájdete viac ako 200 odborníkov (číslo stále rastie), ktorí sa rozumejú veciam od výmyslu sveta.


ako najst dobreho freelancera 

Navyše, keď hlavičkám zadáte svoju požiadavku, všetci freelanceri venujúci sa oblasti, v ktorej potrebujete pomoc sa v okamihu dozvedia, že ich hľadáte. Už nebudete musieť prehľadávať portfóliá. Odborníci sa vám ozvú sami.

Na jednej strane je to skvelé – určite nebudete trpieť nedostatkom záujemcov, a stačí si len vybrať.
Ale má to aj druhú stranu, ktorá vyžaduje, aby ste sa do celej veci trocha zahĺbili.
Čím viac ľudí totiž máte k dispozícii, tým ťažšie je nájsť tých najlepších. Tých, s ktorými si „sadnete“, ktorí vášmu projektu dajú ešte viac, ako ste očakávali. A práve preto je dôležité vedieť, ako nájsť toho správneho. Toho, ktorý bude pre váš projekt najvhodnejší.
V tomto blogu sa budeme zaoberať práve touto otázkou – ako nájsť toho najlepšieho?

Postupne si prejdeme všetky kritériá, podľa ktorých sa môžete rozhodovať, a nakoniec si sami budete vedieť vybrať tak, aby bola pre vás spolupráca potešením. :)

 

Prvé kritérium: Cena (a kvalita)

Cena – je pre väčšinu z nás pri výbere kritérium s veľkým K. Samozrejme – o dôvodoch „prečo“ sa nemusíme baviť. Každý skáče potiaľ, pokiaľ vládze.

Ak hľadáte freelancerov, ktorí robotu spravia za váš „budget“, najlepšie urobíte, ak rozpočet zadáte hneď pri vytváraní ponuky práce. Rozpočet sa ukazuje už v hlavičke ponuky, takže je to jasný signál, ktorý vám vyfiltruje ľudí, ochotných urobiť prácu za vašu cenu.

Ak do ponuky cenu nedáte, budete sa musieť prebrať väčším množstvom ponúk (všemožných cenových relácií), ale niekedy to môže stáť za to. Kvalitná práca sa totiž obzvlášť vo svete online biznisu vypláca stonásobne – a stojí za to, aj keď je drahšia.

Napríklad si predstavte, že potrebujete SEO pre svoj e-shop. Ak bude vaša SEO optimalizácia „priemerná“, je úplne jedno, či ju vôbec máte spravenú alebo nie. Ale ak sa obrátite na skutočne dobrého odborníka, váš obchod vypáli vo vyhľadávačoch na prvé miesta – a to už dokážete premeniť na zaujímavé peniaze.

 

Druhé kritérium: Komunikácia

Všímajte si, ako s vami freelancer komunikuje už počas zadávania ponuky.

Dal si záležať na detailoch? Je ochotný odpovedať na otázky? Ako dlho trvá, pokým zareaguje na vaše pripomienky? Zaujíma sa o vašu predstavu alebo si melie svoje?

Ak sa neunúva odpovedať na vaše otázky na začiatku, je len veľmi malá šanca, že sa na tom niečo zmení, keď sa spoločne vrhnete na nejaký projekt. Ak si však naopak dá záležať na odpovediach, povie vám aj viac, ako je nutné, nemá problém rozobrať vaše otázky do detailov a sám sa zaujíma o váš projekt, zrejme ste narazili na dobrého freelancera – a máte dobrý predpoklad na kvalitnú spoluprácu.

 

Tretie kritérium: Ukáž sa!

Aby ste vedeli, čo môžete od freelancera očakávať, je najlepšie pozrieť si jeho portfólio.

Vidíte tam niečo, čo sa blíži k vašej predstave práce? Sedí vám jeho štýl? Zhoduje sa jeho štýl s komunikáciou vašej značky? A má váš kandidát nejaké referencie od spokojných klientov? Ak ste odpovedali áno, môžete dať spolupráci zelenú.

Nebuďte však príliš striktní, čo sa týka portfólia – začínajúci freelanceri a čerství absolventi ešte nemusia mať za sebou žiadnu ohromujúcu prácu, a napriek tomu môžu byť pre vás tým pravým. Možno práve váš projekt bude základným kameňom jeho kvalitného portfólia.

 

Štvrté kritérium: Pocit

Máte z freelancera dobrý pocit, aj keď možno nespĺňal niektoré body popísané vyššie? Tak to s ním skúste – s prirodzenými sympatiami totiž máte väčšiu šancu, že si budete rozumieť a vďaka tomu pôjde všetko ľahšie.


 

Na záver

Hľadanie kvalitných ľudí cez internet, keď jediné, čo vidíte, je prakticky ich profilová fotka a pár riadkov, môže byť ťažké. Ak však budete mať na mysli naše 4 kritériá, môže to byť ľahšie aspoň o kúsok.

Dosť bolo rečí – najlepšie sú vlastné skúsenosti. Zadajte svoju požiadavku na Hlavičky, uľahčite si život a nájdite toho správneho partnera pre váš projekt!

 

Aké sú Vaše skúsenosti? Hľadali ste, alebo hľadáte programátora, grafika, prekladateľa alebo iného freelancera? Pridajte svoj komentár nižšie.